Poznáte to. Prichádza leto, voľno od školy a vaše deti si už teraz plánujú rôzne aktivity, ktoré budú vykonávať. Detský smiech sa však veľmi často a veľmi rýchlo dokáže zmeniť na plač. Je naozaj dokázané, že v lete stúpa u detí úrazovosť. Ako im predchádzať?
Doma nie je tak bezpečne, ako sa zdá
Medzi najvážnejšie a najčastejšie úrazy a nehody, ktoré sa deťom v lete stávajú, sú dopravné nehody, topenie sa, pády, otravy, popálenia, obarenia či dusenie sa. Hoci za najbezpečnejší priestor považujeme práve domov, opak je pravdou. Práve v domácom prostredí sa totiž udeje najviac nehôd. Rodičia sa tam cítia sebaisto a sú menej obozretní, takže aj nad deťmi nemajú taký pozorný dohľad, ako napríklad na ihrisku. Za domáce prostredie sa samozrejme považuje aj záhrada alebo chata. Práve zo záhrady môže dieťa veľmi rýchlo a často odbehnúť za odkopnutou loptou na cestu, preto zvýšte ostražitosť, keď sa vaše dieťa hrá samé na záhrade a býva blízko pri ceste.
Pozor na vedľajšie príznaky pri topení sa
Pri cestovaní môžete minimalizovať poranenia a nehody použitím detských autosedačiek, ktoré sa rozdeľujú podľa veľkosti dieťaťa. Vyberte mu vhodnú na jeho vek. Dieťa nikdy a obzvlášť v lete nenechávajte v aute samé. Pozor aj na výlety k vode – ak sa predsa len stane, že vaše dieťa neustrážite a vdýchne nejaké množstvo vody, okamžite ho vytiahnite na breh. Skontrolujte vedomie a dýchanie (ak nedýcha, začnite samozrejme s oživovaním). Ak je dieťa pri vedomí, upokojte ho a podržte tvárou dolu, aby mu z dýchacích ciest vytiekla voda. To však nie je všetko, pretože komplikácie môžu niekedy nastať aj dlhšiu dobu po vytiahnutí z vody. Sledujte svoje dieťa pre istotu ešte 24 hodín. Ak by sa objavil kašeľ, sťažené dýchanie a malátnosť alebo únava, okamžite vyhľadajte lekára.
Je to naozaj zlomené?
Aj krvácanie patrí medzi veľmi častý sprievodný jav pri úrazoch. Krvácanie zastavíte tak, že vytvoríte rukou tlak v mieste rany. Použiť môžete čokoľvek – dôležitejšie, než sterilita je zástava krvácania. A hoci majú deti pružnejšie kosti, než dospelí, občas sa nejaká tá zlomenina objaví aj u nich. Ako ju identifikovať? Podozrenie na zlomeninu môžete mať, ak je končatina opuchnutá, deformovaná, s poruchou hybnosti alebo bolestivosťou. O zlomeninu obvykle ide, ak pri páde niečo „chrupne“ alebo takýto jemný chrapot pretrváva v postihnutej oblasti. S končatinou v takom prípade čo najmenej hýbte a zafixujte ju. A na záver posledná rada: keďže malé deti rady objavujú svet ústami, môže u nich dôjsť aj k otrave. V takom prípade nikdy nevyvolávajte zvracanie, ak od užitia látky prejde polhodina, alebo ide o kyselinu, zásadu, čistiaci prostriedok, benzín či naftu.