Kapsulový šatník – môžu ho mať aj deti?

Štatistiky hovoria o negatívnom dopade na našu zem najmä dospeláckeho oblečenia, nezaostáva však ani to detské. A nie je to len o udržateľnosti – deti rýchlo rastú a možno máte pocit, že im každý mesiac musíte kupovať nové oblečenie. Ako uľahčiť svojej peňaženke a v neposlednom rade aj planéte sa dozviete v nasledujúcom článku!

Kapsulový šatník – môžu ho mať aj deti?
(zdroj: unsplash.com)

Všetko musí mať úmysel

Tak, ako pri dospelých, aj pri deťoch kapsulová skriňa popisuje počet všestranných odevov, ktoré môžete kombinovať a vytvárať tak niekoľko rôznych kombinácií na celú sezónu. Preto sa vždy odporúča každú sezónu prehodnotiť kapsulový šatník. Kúsky ako detské džínsy a tenisky sa často dajú nosiť po celý rok, no veci ako zimné kabáty alebo šortky by ste mali uložiť do budúcej sezóny alebo sa ich zbaviť. Váš životný štýl a vek detí v konečnom dôsledku určia, ako bude ich kapsulový šatník vyzerať a koľko kúskov bude obsahovať. Dôležité je zapamätať si, že na vybudovanie efektívneho šatníka pre vaše deti treba byť pri rozhodnutiach, ktoré urobíte, úmyselní. To znamená, že musíte zvážiť niekoľko faktorov: nakupovať inteligentnejšie, jednoduchšie, udržateľne, oblečenie by malo byt‘ bez toxických látok, pohodlné, flexibilné a aj cenovo dostupné.

Ušetríte si aj nervy

Vedeli ste o tom, že deti urobia takmer 3 000 a dospelí 30 000 rozhodnutí denne? Prečo teda neeliminovať niektoré voľby a neušetriť čas na niečo dôležitejšie než oblečenie? Keď vytvoríte minimalistický šatník, každý kus môžete kombinovať s ďalším kusom. Tým sa eliminujú možnosti výberu oblečenia. Ak sú vaše rána hektické, zjednodušenie tejto každodennej rutiny môže byť veľkým záchrancom. Nehovoriac o ušetrenom mieste a menšom neporiadku, ktorý už k detskej izbe nejako zákonite patrí. Ako teda na vytvorenie kapsulového šatníka pre vaše dieťa? Urobte si hlavný zoznam oblečenia, ktoré vaše dieťa potrebuje na všetky ročné obdobia. Tento zoznam sa samozrejme bude určite líšiť v závislosti od vášho vlastného životného štýlu, veku detí, školy a podobne. Sledujte, aké farby vaše deti radi nosia. Je pravdepodobné, že si vyberajú svoju obľúbenú farbu tak často, ako je to možné. Postavte im šatník okolo týchto farieb. Pre dievčatá to môže byť predovšetkým ružová, fialová a modrozelená. Pre chlapcov modrá a červená a neutrálne farby ako sivá a čierna.

Buďte deťom príkladom

Zoznam kapsulových šatníkov pre dievča môže napríklad zahŕňať niekoľko tričiek, šiat, nohavíc, 2 pyžamá, tenisky, spoločenské topánky, 10 párov spodnej bielizne, 6 párov ponožiek, cardigan a 1 ľahkú bundu alebo mikinu. U chlapcov niekoľko tričiek, nohavíc, šortiek a tiež tenisky, spoločenské topánky, 10 párov spodnej bielizne, 6 párov ponožiek, cardigan a 1 ľahkú bundu alebo mikinu. Po postavení garberoby sa rozhodnite, čo ešte potrebujete kúpiť. Na to odporúčame využiť zľavy na detské oblečenie. Pred nákupom však zvážte životnosť a vplyv kusov oblečenia, ktoré budete vyberať. Využijú ich ešte mladší súrodenci? Plánujete ich odovzdať iným rodinám, keď z nich vaše deti vyrastú? Pozeranie sa na oblečenie ako na udržateľný nákup namiesto jednorazového, ako sme spomínali, má pozitívny vplyv na naše životné prostredie. Okrem toho, keď vás deti vidia nakupovať úmyselne a eticky, učíme ich byť viac uvedomelými spotrebiteľmi.