Tehotný muž? Žiadna propaganda – jednoducho syndróm budúcich oteckov

Budúce mamičky sa musia pripraviť nielen na zmeny svojho tela, ale častokrát aj rôznorodé zdravotné ťažkosti, ktoré sa bežne s tehotenstvom spájajú. Ide o ranné nevoľnosti, opuchy nôh, zmeny nálad alebo nedostatok energie. Občas sa však stane aj to, že jej partner a nastávajúci otecko je až príliš solidárny a začne pociťovať podobné symptómy.

Tehotný muž? Žiadna propaganda – jednoducho syndróm budúcich oteckov
(zdroj: unsplash.com)

Solidárni oteckovia

Couvade syndróm nie je žiadnym ochorením alebo poruchou. Ide skôr o zvláštny jav, ktorý je možné pozorovať u niektorých mužov tehotných žien. Nazýva sa aj syndrómom tehotného otecka alebo solidárneho tehotenstva. Slovo „couvade“ je pritom odvodené z francúzštiny, kde „couver“ znamená liahnuť sa alebo sedieť na vajciach. V niektorých kultúrach, ako napríklad v kmeni juhoamerických Indiánov, je tento jav veľmi váženým a požehnaním. V praxi však o nič príjemné nejde.

Keď nevoľnosť prejde od jedného k druhému

Solidárne tehotenstvo sa u mužov prejavuje prakticky podobne, ako u žien. U niektorých mužov však môže byť prítomných len pár príznakov, zatiaľ čo u iných omnoho viac. Couvade syndróm sa pritom začína prejavovať krátko po tom, čo sa muž o tehotenstve partnerky dozvie, teda najčastejšie koncom prvého trimestra. Niekedy sa dokonca stáva, že u ženy nepríjemné prejavy tehotenstva počas druhého trimestra ustupujú a prechádzajú na jej partnera. Medzi príznaky tohto syndrómu najčastejšie patrí nevoľnosť a nutkanie na zvracanie, zmena chuti do jedla, kŕče alebo opuchy v nohách, pálenie záhy, zmeny nálad, časté močenie, problémy so spánkom alebo zníženie sexuálnej túžby.

Liek neexistuje – choroba odznie sama

Zriedkavo dochádza u mužov aj k zmene hladiny hormónov – klesne teda testosterón a narastá estrogén. Objaviť sa dokonca môže aj zvýšenie kortizolu, čo spôsobuje zväčšenie prsníkov a výtok z nich. Prečo niektorí muži trpia týmto syndrómom, zatiaľ nie je úplne jasné. Jedna teória hovorí o tom, že budúci oteckovia si jednoducho prenesú psychické napätie, ktoré očakávanie dieťaťa spôsobuje, do somatickej oblasti. Ďalšia teória zasa tvrdí, že sa tento syndróm vyskytuje z dôvodu prílišnej empatie s partnerkou. Častejší údajne býva u párov, ktoré si prešli niekoľkými potratmi, alebo sa veľmi dlho snažili o bábätko. A ako príznaky Couvade syndrómu liečiť? Žiadny špecifický liek neexistuje, ale dobrou správou je, že príznaky odznejú samé, buď v zvyšnom priebehu tehotenstva ženy, alebo krátko po pôrode.