Najčastejším zdravotným problémom, ktoré bábätká mávajú, býva bolenie bruška. Práve preto ho po každom kŕmení prikladáme k plecu, aby si odgrglo a predišli sme bolesti či vracaniu. Čo však robiť, keď tomu nepredídeme?
Tráviace ťažkosti sa nemusia prejavovať ako u dospelých
Vracanie a hnačka u bábätiek nebývajú vždy príznakom choroby. Vracaním sa dieťatko zbavuje nadbytku vypitého mlieka a hnačka zasa býva predovšetkým u dojčených detí bežnou záležitosťou. Pozornosť zvýšte až vtedy, keď sa frekvencia týchto tráviacich problémov zvyšuje a vaše dieťatko prejavuje príznaky nepokojnosti, alebo naopak letargie. Ak má zasa bábätko dlhšie, než týždeň zápchu, skúste mu nájsť pohodlnejšiu polohu na tlačenie, než je ležanie. Môžete mu tiež nechať otvorenú plienku. Pomôže aj strava – napríklad sušené slivky či malé množstvo ovocnej alebo zeleninovej šťavy.
Aj s kolikou si môžete dať rady
Asi najväčším postrachom všetkých mamičiek je kolika. Kolika nie je obyčajná bolesť bruška, identifikujete ju tak, že býva aspoň trikrát týždenne po dobu troch týždňov za sebou a plač dieťatka pokojne trvá aj cez tri hodiny. Začína bezprostredne po jedení, kedy sa bábätko skrúti od bolesti, prenikavo rozhadzuje ručičkami a nožičkami a neutíšiteľne plače. Väčšina detí z tejto choroby vyrastie, úľavu im môžete poskytnúť odgrgnutím, uvoľnením plienky, masážou či špeciálnym cvičením.
Pozor na intolerancie
Za bolesťou bruška môžu samozrejme stáť aj rôzne intolerancie. Podobne ako u dospelých, už u malých detí sa môže vyvinúť intolerancia laktózy či celiakia. Odhalíte ich tak, že pri nich bývajú aj iné príznaky, než len bolesti bruška, ako napríklad nadúvanie, nechutenstvo a časté bledé páchnuce stolice. Na bolesti bruška môže okrem masáže pomôcť aj teplý kúpeľ či lieky proti bolesti (o tých sa však najprv poraďte so svojím pediatrom). Dobré je dbať aj o jedálniček, ako prevenciu. Pri kolikách sa napríklad neodporúča konzumácia strukovín, sliviek, papriky či jabĺk.