Rodičia sa obvykle pokúšajú so svojimi ratolesťami hovoriť každý deň, najčastejšie o tom, aký deň prežili. Častokrát je však odpoveďou iba slovo „dobrý“ a tým konverzácia končí. Ako teda naštartovať správny rozhovor?
Aj deti môžu byť unavené
Dôvodov, prečo naše deti s nami nekomunikujú tak, ako by sme si predstavovali, môže byť niekoľko. Niekedy je ich neochota komunikovať iba obrannou reakciou na negatívne pocity, ktoré počas dňa zažili. Môžu sa tiež báť našej kritickej reakcie, byť nahnevané alebo zahanbené. Občas dostávajú otázky v škole, preto sú z nich po návrate domov už unavené. Terapeuti radia, že ak chcete začať plodnú konverzáciu, je dobré začať tým, čo má vaše dieťa rado. Ak je to napríklad futbal, opýtajte sa ho na posledný tréning alebo zápas, ktorý videlo.
Určite si ten správny čas
Ani my sami nie sme v akomkoľvek momente počas dňa v nálade okamžite rozvinúť debatu. Skúste si spomenúť, kedy ste sa naposledy s vaším dieťaťom dobre porozprávali. Bolo to po ceste do školy? Alebo pri raňajkách? Pred spaním? Vytvorte si čas na váš „debatný rituál“ podľa potrieb a túžob vášho dieťaťa – dôležité je dodržiavať pravidelnosť a nezabúdať naňho. Časom sa z toho stane rituál aj pre vaše dieťa a možno začne v určitom čase rozprávať aj samé od seba.
Ak chcete rozprávať, musíte aj počúvať
Dôležité je aj správne rozumieť významu slova „konverzovať“. Konverzovať je v skutočnosti dávať aj prijímať, takže zodpovednosť za rozhovor majú obe strany. Buďte teda iniciátorom a častým opakovaním sa rozhovory stanú prirodzenou súčasťou vzťahu s vaším dieťaťom. Naučte sa deti počúvať. Ak sa často stáva, že v momente, keď vám chce vaše dieťa niečo povedať, nemáte čas alebo nepočúvate, počúvať vás potom nebude ani ono. Aktívne počúvanie navyše nie je iba o očnom kontakte, ale aj reči tela a mimike tváre, ktorá potvrdzuje váš ozajstný záujem o to, čo vaše dieťa hovorí.