Rady ako na obliekanie bábätiek do mrazov, ktorých sa treba držať

Oblečte bábätko do viacerých tenkých vrstiev. Keďže malé deti ešte nemajú vytvorenú tukovú vrstvu, tak rýchlejšie strácajú teplo. Vrstvené oblečenie ho udrží pri tele. Pediatri na to majú jednoduchú pomôcku: dieťaťu oblečte o jednu vrstvu viac, než máte vy.

Ako na obliekanie bábätiek do mrazov, ktorý sa treba držať
(zdroj: unsplash.com)

Ideálnym riešením sú kombinézy alebo fusaky, pod ktoré môžete dať body, tričko alebo dupačky. Nezabudnite na čiapku a rukavičky. A to i keď práve nemrzne, ale fúka studený vietor. Najviac tepla totiž uniká cez hlavičku.

Kontrolujte mu zátylok

Ak má dieťatko studené rúčky a ružové líca, je to v poriadku. A to preto, lebo telo reaguje na okolitý mráz tým, že sústredí krvný obeh do životne dôležitých orgánov, ako je mozog a srdce. Periférne časti ako prsty, uši a nos sú prirodzene trochu chladnejšie.

Ak chcete zistiť, či vášmu dieťatku nie je zima, najlepšie urobíte, ak mu siahnete na zátylok. Ak je teplý a ručičky studené, buďte pokojní, dieťaťu je dobre. Zvýšte pozornosť v prípade, keď za krkom zacítite pot. To už je mu pravdepodobne horúco, takže jednu vrstvu odoberte.

Dajte pozor na prehriatie

Termoregulácia dojčiat a batoliat nie je ešte celkom vyvinutá. Pri prudkých teplotných prechodoch hrozí bábätku prehriatie či prechladnutie bez toho, aby ste si to všimli. Myslite na to pri návrate do tepla a včas dieťa vyzlečte z väčšiny vrstiev.

Ako dieťa obliecť, keď idete autom?

Ak idete niekam autom, riaďte sa jeho vnútornou teplotou. V ideálnom prípade ho vopred vykúrte a dieťa posaďte do autosedačky bez zimnej bundy. Ak nemáte možnosť auto vykúriť, aj tak nechajte dieťa bez bundy a prikryte ho dekou, kým v aute nebude teplo. Nemusíte ho potom za jazdy zložito vyzliekať, ale jednoducho deku odokryjete.