Nebezpečné detské choroby – sú síce jednorázové, ale ako im predchádzať a ako ich liečiť?

Možno ste sa už stretli s názvami prvá, druhá,… až siedma detská choroba. Toto číslovanie totiž pochádza z doby, keď sa ešte nevedelo, čo tieto detské choroby spôsobuje. Ak neviete, čo si pod týmito názvami predstaviť, tento článok vám pomôže lepšie sa zorientovať.

Nebezpečné detské choroby – sú síce jednorázové, ale ako im predchádzať a ako ich liečiť?
(zdroj: unsplash.com)

Pozor na nákazlivosť

Choroby, ktoré majú v názve radovú číslovku, sa vyskytujú predovšetkým u detí predškolského alebo mladšieho školského veku, môžu sa však nimi nakaziť aj staršie deti a dospelí. Ich spoločným menovateľom je to, že sú infekčné a že sa pri nich vyskytuje vyrážka. O tých najtypickejších ste už asi čo-to počuli – patria medzi ne osýpky (1. detská choroba), šarlach (2. choroba), či rubeola (3. detská choroba). Veľmi nejednoznačná však býva práve piata detská choroba, ktorá sa inak nazýva aj infekčný erytém. Je veľmi nákazlivá, infikované deti ju môžu veľmi ľahko a rýchlo preniesť kašľom či kýchaním.

Príznaky a priebeh

Piata detská choroba prebieha až u 20 % pacientov bez príznakov. U tých ostatných začína prejavmi podobnými chrípke, ako únava, bolesť hlavy, mierna horúčka alebo bolesť hrdla. Častokrát nastupuje po prvotných príznakoch vyrážka, ktorá má tvar motýľa a vyskytuje sa najmä na lícach, ale postupne sa osype aj celé telo. V tomto období už choroba nie je prenosná. Obvykle ju dokáže diagnostikovať aj lekár v ambulancii bez potreby špeciálneho testovania.

Netreba podliehať panike

Dobrou správou je, že hoci to tak nevyzerá, piata choroba nie je vážnym zdravotným stavom. Stačí, ak bude vaše dieťa veľa odpočívať a v pokoji. Na zníženie horúčky a potlačenie prípadnej bolesti hlavy alebo kĺbov vám postačia aj voľnopredajné lieky. Najnebezpečnejšia na tejto chorobe je rýchlosť jej šírenia. Preto je veľmi vhodné, aby ste pacienta čo najlepšie izolovali od akéhokoľvek kolektívu. Ak chcete tejto chorobe u svojich detí predísť, odporúča sa dôkladná hygiena – časté a dôkladné umývanie rúk, kýchanie a kašľanie len do ohybu lakťa a vyhýbanie sa kontaktu s osobou infikovanou touto chorobou.